Šest zastávek o víkendu v Budapešti

- Komerční sdělení -brilantní

Vydejte se do lázní jako na společenskou událost nebo do barů v ruinách.

Hradní vrch
Nad Dunajem na kopci Várhegy se vypíná hrad a jeho přilehlá obytná hradní čtvrť. Po staletí zde bývali pouze ti, kterým to umožňovalo privilegium příslušnosti k vyšší společenské vrstvě.

Chráněné historické jádro hradní čtvrti je jedním z nejvzácnějších národních památkových komplexů v celém Maďarsku.

Nachází se zde mnoho zachovalých pamětihodností, muzeí, ale také velký počet obytných domů, obchodů, ambasád a jiných státních budov, například i sídlo maďarského prezidenta.

Budapešť
Pro svoji hodnotu byl celý areál zapsán v roce 1987 na seznam Světového kulturního dědictví. Hrad byl kdysi sídlem uherských králů, proto se nazývá také Královským hradem.

Základy dnešního hradu byly položeny ve 14. století, během několika dalších století byl hrad několikrát zničen, ale vždy nově vystavěn.

Velkou ránu mu zasadili koncem 2. světové války, kdy byl hradní vrch intenzivně bombardován a velmi zničen.

Po několikaleté rekonstrukci dostal rozsáhlý komplex budov opět neobarokní podobu, kterou získal na začátku dvacátého století a v současnosti zde sídlí Národní galerie a knihovna, Historické muzeum a Muzeum moderních dějin.

Centrální části hradního vrchu dominuje chrám sv. Matěje, pojmenovaný po králi Matyášu Korvínovi, který zde měl dvě svatby.

Matějův chrám
Právě v tomto kostele byl za uherského krále korunován i císař František Josef I. a jeho manželka Sisi. Během turecké nadvlády v Uhersku sloužil jako mešita.

V chrámu se nachází úchvatná Loretánská kaple se sochou barokní madony z červeného mramoru. Na Hradní vrch se můžete dostat také historickou lanovkou z 19. století, ze zastávky za Řetězovým mostem.

Dráha má délku zhruba 95 metrů a celá jízda trvá něco přes minutu. Výlet na Hradní vrch si určitě nenechte ujít. Poskytne vám nezapomenutelný panoramaticky výhled na celou Budapešť.

Orientální lázně
Budapešť je termálním rájem protkaným více než stovkou léčivých pramenů. Navštívit zde můžete zhruba 15 veřejných termálních koupališť.

I přesto, že se voda z pramenů hodí k léčbě nejrůznějších potíží a nemocí, Budapešťané a turisté si sem chodí především odpočinout a popovídat si.

Návštěva lázní je také společenskou událostí. Nejstaršími a zároveň nejkrásnějšími lázněmi ve městě jsou turecké Rudas Gyógyfürdő, které byly vystavěny v 16 století během turecké nadvlády budínským pašem Mustafem.

Nedávno byly lázně rozšířeny o exkluzivní wellness centrum s novými bazény. Nachází se zde sedm bazénů, sauny, parní kapele, venkovní bazén, poskytují se zde podvodní masáže, wellness, elektroterapie a jiné služby.

Voda v lázních, je účinná zejména při nemocech pohybového ústrojí, revmatismu a při léčení poúrazových stavů, ale lze jej také používat pro léčení chronických gynekologických zánětů.

Při inhalacích se dá používat jako ústní sprej a jako pitná kúra se doporučuje pro léčení dny, ledvinových kamenů a zažívacích obtíží. Nejimpozantnější je původní turecká dvořana s vysokou kupolí, připomínající oblohu s hvězdami. Uprostřed je větší bazén, kolem dokola obklopený čtyřmi menšími.

U každého bazénu je tabulka s uvedenou teplotou vody, kolem jsou lavičky na posezení. Součástí lázní jsou také pitné kúry z místního pramene Juventus.

V Budapešti už dnes nenarazíte na mnoho termálů, ve kterých jsou samostatné prostory pro muže ženy. Parní lázně v Rudas však částečně takto fungují. V pondělí, středu, čtvrtek a pátek jsou pánské dny, úterý patří dámám a víkendy párům.

Bary v ruinách
Ještě před 15 lety se lidé dříve vyhýbali Židovské čtvrti, kde opuštěné a zchátralé budovy stály jako připomínka 2. světové války.

To se změnilo, když si mladý podnikatel a kamarády pronajali v roce 2002 prázdnou ruinu, zrekonstruoval její interiér a vytvořil v ní kavárnu, kde se začali setkávat lidé z uměleckých kruhů.

Čtvrť začala postupně ožívat, vznikaly zde nové kavárničky, puby a butiky. O bary a restaurace v ruinách se zajímá každoročně stále více domácích i turistů ze zahraničí Stará židovská čtvrť v budapešťské části Erzsébetváros (Alžbětino město) patří k nejautentičtějším a nejcennějším architektonickým celkem maďarské metropole.

Můžete se zde procházet úzkými křivolakými uličkami s klasicistními secesními domy, které propojují průchody a dvory a které zdobí portály a balkony s tepanými mřížemi.

V domech se kdysi nacházely továrničky s dílnami a žili v nich židovští řemeslníci a obchodníci. Vzniklo zde také několik synagog, ale jen jedna je ta nej.

Velká synagoga je největší evropskou synagogou, jejíž kapacita je zhruba 3000 lidí. Byla vybudována ve druhé polovině 19. století v byzantsko-maurském stylu. Tvoří ji tři síně a podle ortodoxní tradice má oddělené síně pro ženy a muže.

Vodní říše
Ideálním tipem, kde můžete strávit v Budapešti i celý den je největší vodní areál v Maďarsku, známý Aquaworld Budapešť.

Komplex na severu města se rozprostírá na ploše zhruba 86 000 m2, kde vás čeká spousta zábavy a zážitků.

Nachází se zde 17 vnitřních a venkovních bazénů, 11 skluzavek, tobogány s celkovou délkou jeden kilometr, dětský svět a v létě i pláž.

Vyzkoušet můžete i surfovací trenažér v bazénu s umělými vlnami a v plaveckém bazénu se konají také kurzy potápění is výstrojí.

Architektura tohoto komplexu doslova bere dech, centrum je pokryto obrovskou kupolí o průměru 72 metrů, která zastřešuje velkou repliku chrámu, nacházející se mezi bazény. Při jeho stavbě se inspirovali známým kambodžským chrámovým komplexem Angkor Wat.

Nachází se zde také největší saunový svět v Budapešti, kde najdete více než 20 různých druhů saun.

Tento jeden z největších krytých aquaparků a zážitkových lázní Evropy je otevřen během celého roku a nabízí nezapomenutelné zážitky a zábavu pro všechny věkové kategorie.

Centrální Tržnice
Pokud si pobyt v Budapešti plánujete zpříjemnit i gastronomickými zážitky a nakupováním, pak určitě nevynechejte návštěvu největšího krytého trhu ve městě – Centrální tržnice Vásárcsarnok.

Více než stoletá stavba vás určitě na první pohled zaujme svou architekturou, její kovová konstrukce střechy je původní a budova se zvenčí podobá vlakovému nádraží.

Občerstvit se můžete v několika bufetech či v jedné restauraci, která nabízí typickou maďarskou kuchyni.

Najdete zde vše od zeleniny a ovoce, uzeniny, sýry, mnoho druhů vína, pálenek a různé druhy sušené papriky a pepře.

V suterénu se nachází rybí trh a supermarket. Najdete zde také spoustu obchůdků s nápaditými suvenýry ze skla, porcelánu či výrobků lidově-umělecké tvorby, které vám budou připomínat návštěvu maďarské metropole.

Pokud zde nebudete chtít něco konkrétního nakupovat, stejně se vyplatí do tržnice zajít a zažít její atmosféru.

Nejlepší dezerty
Zdravé mlsné jazýčky v maďarské metropoli určitě potěší návštěva jedné z nejstarších cukráren, kaváren a čokoládové manufaktury v jednom – Szamos Gourmet Ház.

Ve vitrínách vás zvábí přes 40 druhů marcipánových produktů, koláče, zákusky, sladké i slané pečivo, dorty a pralinky od výmyslu světa, všechno vlastní výroby.

Za sklem můžete dokonce sledovat i proces jejich ruční výroby. Fungují zde také kurzy školy čokolády, ve které se můžete naučit vyrábět čokoládu a pralinky podle své chuti. Fantastický štrúdl můžete ochutnat v restauraci Rétes Ház, která se nachází nedaleko.

Baziliky svatého Štěpána. V této restauraci se rozhodli obnovit a zpopularizovat tuto maďarskou tradici přípravy a konzumace štrúdlu.

Štroudlové těsto zde natahují přímo před vašima očima a plní ho různými nádivkami. Návštěva obou zařízení ve vás jistě zanechá velký gastronomický zážitek.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora