Na co všechno byste neměli zapomenout, chcete-li běhat v zimě

- Komerční sdělení -brilantní

Oblíbené sportovní aktivity se nemusíte vzdát ani v chladných měsících, měli byste však dodržovat několik pravidel.

Spisovatel Haruki Murakami ve své knize O čem mluvím, když mluvím o běhání píše, že abyste vydrželi při dlouhodobých činnostech, musíte si udržet rytmus.

Z pohledu celoročního pravidelného běhání může zimní období tento rytmus narušit, protože mnohé dokáže chladné počasí odradit a své sportovní zanícení ztratí.

Zkušenější běžci však potvrzují, že ani chlad či mráz nemusí být překážkou, stačí se na ně jen dobře připravit. Běh v zimě je při správné přípravě a oblečení způsob, díky kterému si můžete budovat imunitu, odolnost ai nadále udržovat svoji kondici.

Tělo si začne zvykat na nižší teploty a je-li toto vaše první zimní běžecká sezóna, na tu příští rok už pravděpodobně najedete o něco lehčeji.

Co si obléct
Jde o nejzákladnější otázku – co na sebe, abychom svému tělu neublížili? V první řadě je důležité chránit dýchací cesty, klouby a všechny části těla, ze kterých nám nejvíce uniká teplo. To jsou především ruce, nohy, hlava a krk.

Doporučuje se oblékat jako cibule, tedy mít na sobě několik tenkých vrstev. To první by mělo být funkční prádlo, respektive termo prádlo, které udržuje tělo v teple a suchu, jelikož odvádí pot od pokožky k ostatním vrstvám.

Druhá vrstva je izolační, může jí být například teplá funkční mikina či rolák. Nepropouští studený vzduch a izoluje námi vytvořené teplo.

Vrchní třetí vrstva je bariérou mezi tělem a vnějškem, tedy chrání před větrem či deštěm. Jedná se o větrovky, bundy a nepromokavé kalhoty. Vnější vlhkost by neměla proniknout k tělu a zároveň by měla být tato vrstva prodyšná, aby se uvolnilo přebytečné teplo a vlhkost ze spodních vrstev ven.

Výbornými a v některých případech neodmyslitelnými pomocníky pro běhání v zimě jsou také běžecké čepice, rukavice, návleky na krk a část obličeje či dokonce kukly, které vás ochrání před vdechováním studeného vzduchu. Užitečné jsou také běžecké podkolenky.

Nesmíme zapomínat ani na správnou obuv a tím nemyslíme běhání v turistických zateplených botách. Na zimu se hodí tenisky s hrubší podrážkou vyrobené podle druhu specifického terénu, s jejichž výběrem vám jistě poradí v každém sportovním obchodě.

Co očekávat a na co nezapomenout
Počasí „nepustí“ a je dost možné, že při běhání v zimě budete mít z vnějšího terénu úplně jiný pocit. Na mokrém či zasněženém podkladu se přirozeně běží hůře.

Je také důležité si uvědomit, že se spíše stmívá. Aby vás tma nezaskočila, můžete si s sebou vzít například čelovku, která se jistě hodí v pozdějších hodinách.

Ještě před během by se měl každý běžec doma v teple připravit pomocí strečinku a protahovacích cvičení, aby zahřál svaly a doplnit zásoby tekutin jak před, tak i během běhu. Mnoho běžců na to totiž zapomíná, byť i během zimy tělo ztrácí vodu.

Než vyběhnete do chladného počasí, připomeňte si ještě několik dalších zásad – svůj běh si plánujte podle intenzity tak, abyste byli v pohybu po celou dobu. Snažte se vyhýbat dlouhým a častým přestávkám a vydýchání, pokud si chcete trochu odpočinout, raději přejděte do poklusu.

Rovněž se příliš nevzdalujte od svého bydliště či jiného místa, kde se můžete zahřát, aby se nestalo, že už nebudete mít energii na běh a budete muset velkou dálku jen kráčet. Doma zamiřte hned po běhu do sprchy a převlečte se do suchého oblečení.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora