Internetový slang: Rozumíte moderním zkratkám?

- Komerční sdělení -brilantní

Pokud jste na sociálních sítích, možná vás čas od času matou některé trendové zkratky. S námi se zorientujete.

Na Facebooku, Twitteru i Instagramu je využívají zejména blogeři, trendsetteři, ale i různé magazíny a známé osobnosti.

Uživatel internetu touží po krátkých a rychlých informacích a tak se stane, že běžně využívaná slova přetransformuje do zkratky.

Ještě větší chaos nastává, jsou-li zkratky odvozeny od anglických výrazů. Některé pronikly do naší běžné denní komunikace, ale stále se objevují nové, které dávají hlavě zabrat.

Zde je několik aktuálně „nejvychytanějších“ zkratek, které lze vidět pod statusy za znakem # a které vám odteď budou dávat smysl.

Ootd
Využívání této zkratky je frekventováno. Znamená buď „Outfit of the day“ (outfit dne) nebo „Offer of the day“ (nabídka dne). Velmi rádi jej využívají stránky s módními trendy a samozřejmě blogerky.

Tb
Anglická zkratka „Throwback“ (volný překlad: pohled zpět) označuje fotografii, kterou někdo zveřejní později než v době, kdy byla pořízena.

Pokud jste se například o víkendu zúčastnili nějakého večírku, fotili jste, ale fotografie jste nezveřejnili a chcete tak učinit, řekněme, v pondělí, zkratkou „tb“ dáte najevo, že jde o foto staršího data, ne z aktuálního dne.

Tbt
Na internetu si uživatelé oblíbili zkratku „Throwback Thursday“. Se staršími fotografiemi, které nestihly zveřejnit v době, kdy je pořídili, čekají až do čtvrtka a tento den je na sociálních sítích zveřejní.

Čtvrtek se tak stal jakýmsi internetovým dnem vzpomínek.

Bw
Zkratka má dvě alternativy – „Black and white“ (černá a bílá) a „Beautiful woman“ (krásná žena). Smysl je často jasný z obrázku. Využívají ji zejména stylisté, fotografové či módní návrháři.

POV
Zkratka pro „Point of view“ (úhel pohledu) se využívá na stránkách sociálních sítí, které uveřejňují videa či fotografie nebo na soukromých účtech, kde uživatelé oznamují, že obrázek či názor jsou podmíněny jejich úhlem pohledu.

BFF
„Best friends forever“ (nejlepší přátelé navždy) je starší zkratka, kterou už mnozí dobře znají. Využívá se zejména na soukromých účtech.

Bae
Na českém internetu tato zkratka není často skloňována, jen pokud se účet na sociální síti vede v angličtině nebo jej uživatel občas osvěží cizojazyčnými slovy.

Znamená „Babe“ nebo „Before anyone else“ a na fotografii označuje osobu, která vám je blízká, životního partnera, lásku, milence nebo někoho, kdo se vám líbí.

BRB
„Be right back“ (hned jsem zpátky) se využívá často při hrách po síti. Hráči si dají pauzu a využijí tento internetový kód. Využívá se tedy převážně v online komunikaci a na chatu.

ICYMI
„In case you missed it“ (v případě, že jste to přehlédli) využívají různé stránky, často i zpravodajské portály.

Zkratka slušně upozorňuje na to, že se ve světě stala určitá významná událost, ale uživatel si není jistý, jestli o ní víte nebo ne a tak vám ji chce připomenout.

AMA
Zkratka znamená „Ask Me Anything“ (zeptejte se mě cokoliv) a původně ji zavedl portál Reddit, který funguje na principu otázek a odpovědí.

Známé osobnosti i obyčejní uživatelé do „éteru“ pošlou oznámení, že jsou online, zabývají se určitou problematikou a uživatelé se jich mohou ptát cokoliv.

AMA je signál, že se můžete ptát. Využívá se dnes v diskusích či online rozhovoru i na blozích.

IRL
Ve virtuální realitě vypadá komunikace často úplně jinak než ve skutečnosti.

„In real life“ je výraz, který uživatelé používají, pokud se o dané věci chtějí bavit osobně, tedy tváří v tvář a nerozebírat problematiku online nebo tak označí příspěvek, například video, které se událo ve skutečném světě.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora