Dopřejte si klid od technologií, naordinujte si digitální detox

- Komerční sdělení -brilantní

Přehodit se do módu „offline“ nemusí být tak jednoduché. Důležité je mít jasno ve vlastní motivaci.

To, že jsou lidé v současné společnosti zahlceni moderními technologiemi, neustále kontrolují mobily, notebooky či tablety, je zřejmá věc.

Připojeni jsme v práci, doma, venku a díky tomu je mnohem jednodušší si vypěstovat závislost či obsesi. Potřebujeme být neustále baví, informováni a v kontaktu s jinými lidmi, to vše však prostřednictvím virtuálního a ne reálného světa.

Málokdo si zároveň uvědomuje, že od přepadení neustálé potřebě „být připojen“ může pomoci zejména pravidelný digitální detox.

Prospěšný zejména pro vztahy
Psycholog a psychoterapeut Ludvík Dobšovič souhlasí, že podstoupit digitální „očistu“ je dobrý nápad. „Jednoznačně, protože lidé si pak musí více povídat a mají k sobě blíž. Člověk je společenský tvor, takže je to prospěšné zejména pro vztahy,“ tvrdí Dobšovič.

Nemyslí si však, že by všichni, kdo využívají moderní technologie, byli závislí, přestože určitě se mezi nimi takoví najdou. Většinou jde podle něj „pouze“ o zvýšenou potřebu.

„Když nemohou být online, dochází u nich k určitému napětí. Je to jakýsi mezistupeň k závislosti. Myslím si, že se to objevuje obzvláště u mladých lidí, u kterých je to velmi silné a spojuje se to právě s tím, že s nimi dospělí méně mluví. Necítí se být slyšeni, důležití, přijatí a akceptovaní s tím, co říkají. Proto si hledají možnost komunikovat a nejčastěji jsou to asi sociální sítě, kde se vzájemně poslouchají,“ míní psycholog.

V rámci své praxe se často setkává s případy, že pokud lidé nepřemýšlejí nad motivací v souvislosti se svými rozhodnutími, nevydrží.

„Když člověk nerozumí svým motivům, tak to nefunguje. Měl by rozumět sám sobě, o co mu jde a co vlastně potřebuje,“ radí.

Tedy předtím, než se rozhodnete dát si pauzu od vašeho chytrého telefonu a vypnout internet, ujasněte si, proč tomu tak chcete a co vám to může dát.

Dospělé poučují i ve speciálních táborech
Digitální technologie jsou dobrý sluha, ale špatný pán. Mohou negativně ovlivňovat naši koncentraci, sociální cítění, produktivitu, zhoršit spánek a schopnost „normálně“ fungovat v běžném životě.

Podstatné je najít rovnováhu a najít si čas na digitální „hygienu“, zejména pokud vám to umožňují pracovní okolnosti a povinnosti. Odolat pokušení zapnout počítač či sáhnout po mobilu může být zpočátku náročné, je třeba se však soustředit zejména na zmiňovanou motivaci, odhodlání a pevnou vůli.

Pomoci může i vědomé plánování jiných činností a vytváření návyků, které člověka od technologií odpoutají. Pokud můžete, vypněte si telefon, domluvte si schůzku s přáteli, jděte do přírody.

V zahraničí například přišli i s myšlenkou táborů pro dospělé, zaměřených na digitální detox.


Tip redakce: Načerpejte inspiraci a zajímavé tipy.


- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora