Koučovat můžete i sami sebe, tady je návod, jak na to

- Komerční sdělení -brilantní

Existuje jen jedna osoba, která vás může spolehlivě dovést k vašim cílům – vy sami.

Po velkém boomu koučování ve všech možných oblastech života přichází do módy takzvané sebekoučování.

Hlavní rozdíl mezi sebekoučinkem a klasickým koučinkem je v tom, že vás k vysněným cílům, k řešení různých krizových situací a na cestě k hlubšímu sebepoznání nevede cizí osoba.

Koučkou jste pro sebe jen vy sama. Má to hned několik výhod.

Za prvé, nikdo na světě vás nemůže znát lépe než vy. Plnění cílů si můžete citlivě nastavit podle svých schopností, „ušít si“ jej přesně na míru.

Za druhé, nemusíte si dohadovat žádné termíny s externím koučem ani za ně platit.

Za třetí, pokud vaše koučování z nějakého důvodu selže, nemusíte z toho vinit nikoho jiného, neboť zodpovědnost je jen ve vašich rukou. Nakonec to je i cílem klasického koučinku – přivést klienta k co největší zodpovědnosti za svůj vlastní život.

Aniž by člověk učinil tento důležitý krok, nemůže se nic v jeho životních okolnostech změnit k lepšímu.

Sebereflexe
Než začnete se sebekoučováním, je dobré si uvědomit, proč vlastně chcete tento proces podstoupit. Co potřebujete, abyste se cítili šťastnější, spokojenější, aby byl váš život bohatší a po všech stránkách naplňující?

Zkuste se na sebe podívat zvenčí, jako byste se dívali na cizího člověka, a položit si základní otázku: Co tato osoba potřebuje, aby byla šťastná?

Možná vás napadne několik možností – měla by zhubnout o dvě konfekční velikosti, splatit dluh na kreditní kartě, dokončit rekonstrukci bytu, zlepšit si angličtinu… Sepište si jednotlivé nápady na papír a pokuste se je očíslovat podle důležitosti.

Realizace kterého cíle se vám jeví jako nejnaléhavější? Nehledejte nějaké objektivní kritérium, podle kterého byste se měli řídit. Poslouchejte svůj vnitřní hlas a pusťte se do toho, co subjektivně vnímáte jako nejdůležitější.

Vytváření cílů
Každý velký cíl, bez ohledu na to, co je jeho náplní, se skládá z menších, dílčích úkolů, které vedou k jeho naplnění. Pro udržení sebedisciplíny je dobré naplánovat si jejich časový harmonogram.

Například, pokud potřebujete zhubnout deset kilogramů, rozdělte si plán hubnutí na deset měsíců, což je v průměru asi jeden kilogram úbytku hmotnosti za měsíc.

Takové tempo hubnutí by mělo být reálně zvládnutelné iv případě, že vás zdrží například chřipka a budete muset na nějaký čas polevit z tréninkového plánu.

Po stanovení konečného cíle si budete muset vypracovat plán činností, které vás povedou k jeho splnění. Stravovací režim, tréninkové jednotky…

Pokud k jejich vypracování nemáte dostatek znalostí, vyhledejte odbornou pomoc. Sebekoučování neznamená, že musíte všechno dělat jen sama.

To platí pro všechny oblasti, ve kterých si vytváříte osobní cíle – fyzická kondice, finance, vzdělávání, cokoli.

Cesta k větší jistotě
Pokládáte se za věčnou smolařku, která nemá na to, aby plnila velké sny? V takovém případě byste se měli pokusit podívat na sebe shovívavějším, laskavějším pohledem.

Cesta k větší sebejistotě může vést například přes výpočet věcí, které se vám už v životě povedly.

Co to bylo? Pokuste se vzpomenout na své dosavadní úspěchy. Jak jste se cítili, když se vám jich podařilo dosáhnout? Uchovejte si tento pocit ve svém nitru.

Dialog s vnitřním kritikem
Většinu lidí brzdí při naplňování životních cílů jejich vnitřní kritik, který se ozývá v různých životních situacích, aby jim připomněl, že nejsou dost atraktivní, empatičtí, předvídaví a kdoví co ještě…

Jednoduše, že nejsou dost dobří na to, aby něco důležitého zvládli. Vnitřní kritik přitom není démon, který si na ně jen tak „sedl“, neboť se mu zachtělo.

V jeho pozadí jsou obvykle reálné prohry a selhání, které lidé přežili v minulosti a které je naučili raději nežádat příliš, aby nebyli zklamáni.

Dokud neuvěří, že si zaslouží víc, tak se jim toho nepodaří dosáhnout. Pokud to chtějí zvládnout, měli by pečlivě poslouchat svůj vnitřní hlas, a když se ozve vnitřní kritik, poděkovat mu za ostražitost a ujistit ho, že jeho obavy jsou zbytečné.

Neboť to, že jsme někdy v minulosti nebyli na něco připraveni, neznamená, že by se to nemohlo časem změnit. Argumentujte v dialogu s vnitřním kritikem ve svůj prospěch, připomeňte mu, v čem jste se mezitím zlepšili. Komunikujte s ním trpělivě a slušně.

Negativní vnitřní hlasy se obvykle ozývají o to důrazněji, oč víc se jich snažíme popírat nebo ignorovat. Naučte se být ke svému vnitřnímu kritikovi laskaví.

Vysvětlete mu, že život je o neustálém posouvání hranic, které si určujeme krůček po krůčku stále o kousek dál.

Učte se poslouchat
Při postupování vpřed můžete narazit i na různé překážky zvenčí, které vám budou klást do cesty jiní lidé. Například jste si řekli, že se potřebujete zlepšit v angličtině, ale vašemu manželovi se nebude líbit, že trávíte více času na jazykovém kurzu než doma.

Nebo si naplánujete cestu do Indie, kde byste chtěli absolvovat detoxikační ájurvédský pobyt, nejbližší příbuzní vám však budou tvrdit, že byste měli peníze použít raději na rekonstrukci koupelny, ze které by měli užitek všichni členové rodiny.

Nebo se pustíte do psaní odborné publikace a šéf v práci vás bude podezírat, že to děláte, abyste ho zastínili. Ignorovat hlasy protivníků by znamenalo vyostření vztahů, a to při cestě za šťastnějším zítřkem určitě nepotřebujete.

Proto je pozorně poslouchejte, uvědomte si, že tito lidé v podstatě nejsou proti vám, jen obraňují své zájmy a potřebují vědět, že vám na nich záleží. To jim můžete dokázat i bez toho, abyste obětovali své priority.

Za a proti
Máte pocit, že byste se měli do něčeho zásadního pustit, nejste si však stoprocentně jistá, jestli to skutečně chcete. K jednoznačnému rozhodnutí vám může pomoci klasická psychologická metoda sepsání všech pro a proti.

Rozdělte si list papíru na dvě části – na možnost A a možnost B. Například možnost A může znamenat změnu zaměstnání a B alternativu, že byste zůstali na svém dosavadním pracovním místě.

Potom si k „áčku“ sepište všechny plusy a minusy, které by vám tato situace přinesla. Totéž udělejte iv případě „béčka“. A nakonec obě možnosti navzájem porovnejte. Která z nich obsahuje více plusů a která více minusů?

Inspirujte se
Užitečné tipy a literaturu k tématu sebekoučování naleznete například na webové stránce mezinárodně uznávaného odborníka, který se specializuje na tuto oblast Josepha Lucianiho, který kombinuje techniky z kognitivní psychologie a motivačního koučinku s cílem posílit pozitivní vzorce myšlení a zbavit se mentálních bloků, které nás brzdí.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora