Indonéský ostrov Bali je mekkou jógy

- Komerční sdělení -brilantní

Jakmile skončí zimní monzuny, přesouvají se na Bali fanoušci jógy z celého světa.

Kultura Bali nemá nic společného s touto formou cvičení, ale přece přitahuje nadšence jógy. Jóga byla na Bali dovezena z jiných částí světa, především z Indie. Proč se právě tady tak dobře ujala?

Tropický ostrov plný bujné vegetace, kde jeho obyvatelé obětují bohům bambusové košíčky plné květin a ovoce, s nádhernými chrámovými tanci a sofistikovaným přírodním léčitelstvím dokonale splňuje představu ráje, kde mohou vystresovaní lidé ze Západu nalézt ztracenou rovnováhu.

Někteří dokonce podlehli jeho kouzlu natolik, že se zde rozhodli zapustit kořeny. Na internetu lze najít zajímavé blogy učitelů jógy, kteří se sem přestěhovali z Evropy, Spojených států nebo Austrálie.

Například, zakladatelka webové stránky The Yoga Page Gaby Aschwanden, která nabízí online hodiny jógy přímo z Bali komukoli na světě, kdo se chce alespoň virtuálně přenést na rajský ostrov, sem přijela ze Švýcarska.

Poprvé sem přišla na kurz pro jógové instruktory s cílem zdokonalit se ve cvičení a získat mezinárodně platný certifikát. Pokrok, kterého se jí podařilo dosáhnout v poměrně krátké době, ji natolik nadchl, že se rozhodla zanechat dobře placenou práci v bance a přestěhovat se do Ubudu.

Na Bali však nepřicházejí jen pokročilí jogíni. Ostrov vyhledávají i začátečníci, dokonce i ti, kteří se k józe zatím nedostali. Kurzy s různými stupni náročnosti nabízejí místní jógová centra skutečně pro každého.

Některé jsou velmi skromné, s ubytováním v jednoduchých chatkách, jiné připomínají honosná wellness centra. Mnohé z nich mají v nabídce i různé doplňkové služby – masáže, ajurvédské léčebné procedury a veganskou stravu v bio kvalitě.

Jak vybrat?
Největší jógová centra, jako je například Yoga Barn v Ubudu, zaměstnávají špičkové instruktory z celého světa a dávají návštěvníkům možnost vyměňovat si zkušenosti s fanoušky jógy ze všech kontinentů.

Nabízí se zde enormní množství informací a všechny možné druhy jógového cvičení – vynyasa, klasická hatha jóga, ashtanga, power jóga, meditace.

Yoga Barn je zároveň i holistickým léčebným centrem, zaměřeným na všechny možné civilizační neduhy, od alergií až po potíže s pohybovým aparátem.

Areál se nachází uprostřed zeleného rýžového pole a bio farmy, která zásobuje místní kuchyni. Vznikl v roce 2007, krátce po vyjetí mezinárodního knižního bestselleru Jedz, modli se a miluj od Elisabeth Gilbertové.

Pasáže, ve kterých hlavní hrdinka praktikuje meditaci s vnitřním úsměvem na Bali, nadchly množství čtenářů, kteří se odhodlali jít v jejích stopách. Ostrov byl tehdy po nechvalných pumových útocích u turistů v nemilosti a kniha mu jednoznačně pomohla opět přilákat nové návštěvníky.

O něco komornější atmosféru má resort Desa Seni v Canggu. Jeho název znamená v překladu „umělecká vesnice“ a vystihuje přesně to, co tam najdete – malou balijskou osadu vyzdobenou tradičními uměleckými díly.

Resort Serenity Eco Guesthouse, který se nachází také v Canggu, nabízí zase specialitu – ashtanga jógu pro surfaře, zaměřenou na rozvoj síly, rovnováhy a dechu.

Jelikož Canggu je u moře, jóga se tam dá cvičit i individuálně na místní pláži Batu Bolong Beach, nejlépe brzy ráno, hned po východu slunce, kdy tam téměř nikdo není.

Batu Bolong je oblíbeným místem surfařů, pokud nemáte vlastní surfařskou desku, můžete si ji tam půjčit a pohrát si s ní ve vlnách, i když jste v tomto sportu úplný začátečník.

Velmi klidné jógové resorty s komorní atmosférou jsou na malebných ostrovech Gili, vzdálených asi hodinu a půl cesty od Bali.

Nejmenší z nich o průměru patnácti kilometrů se jmenuje Gili Meno a nachází se na něm jógový Seri Resort, kde se dá zacvičit v originálním bambusovém domě a po cvičení si zašnorchlovat mezi želvami.

Na nedalekém Gili Trawanganu je zase speciální freedivingová škola, která využívá jógové techniky ke zvýšení výdrže pod vodou a překonání strachu z hloubky.

Cestujte na jaře
Návštěvu Bali je nejlepší naplánovat si koncem března, v dubnu nebo v květnu, kdy na ostrově není příliš mnoho turistů, teploty jsou velmi příjemné a příroda je po monzunech krásně zelená.

Od ledna do poloviny března jsou zde vydatné noční deště a přes den občas bouře. Hlavní turistická sezóna je v červenci a srpnu, kdy jsou všude nejvyšší ceny.

Jednou do roka, na přelomu března a dubna, se v Ubudu koná Bali Spirit Festival, jedinečná akce plná jógy, hudby, tance a meditací. V Ubudu je i několik možností kvalitně se najíst v restauracích s přívlastkem organic, raw, vegan nebo veggie.

Například v podniku Sari Organic si můžete vychutnat jídla v bio kvalitě uprostřed klidného rýžového pole nebo v restauraci Kafe ochutnat kreativní speciality, jako například domácky vyrobený vanilkový sirup či salát z červené řepy a ořechů.

Široká nabídka zdravé stravy je ideálním předpokladem pro spojení jógy s očistnou detoxikační kúrou, která vás odlehčí na těle i na duši.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora