Hrozí vám Vánoce o samotě? Takto je zvládnete

- Komerční sdělení -brilantní

Nucená samota o svátcích těší asi málokoho. Jak ji přežít?

Ne všichni mají na výběr a někteří z nás nadcházející vánoční svátky s rodinou, blízkými či přáteli nestráví. Nemilou představou jsou poslední dny v roce, které by měl člověk přežít bez společnosti někoho jiného.

Jsou případy, kdy jde o osobní cílené rozhodnutí, existují však i skupiny lidí, pro které jsou svátky stráveny o samotě trpkou realitou. Patří mezi ně například lidé bez rodiny, senioři, jejichž blízcí žijí vzdáleni stovky kilometrů, zda muži a ženy bez partnerek a partnerů.

Podle psycholožky Ľubice Tománkové vychází problém vánoční samoty z toho, jak člověk žije během celého roku, kdo jsou jeho přátelé, s kým se potýká a jaké má zázemí.

„Když tohle všechno nemá celý rok a přijdou Vánoce, tak se ho to dotýká víc a hlouběji. Ale když zázemí během roku má, má kamarády, sousedy, může v něm zalovit a někoho požádat, jestli se k němu může na Vánoce přidat, nebo zda se někdo přidá k němu,“ říká Tománková.

Důležitá je otevřenost
Výhodu mají lidé, kteří se pro osamocené Vánoce rozhodnou sami s cílem naladit se na sebe a být v klidu. Pro jiné však taková představa nemusí být realizovatelná.

Pokud jim samota nevyhovuje, podstatná je podle psycholožky otevřenost a zároveň i ochota obrátit se na druhé.

„Jednak jestli dokážu požádat někoho druhého, že nechci být sám, a potom jak si vyberu, koho požádám. Jestli je pro mě důležitější být s někým a opravdu udělám pro to všechno, budu hledat, ptát se a zvát k sobě, nebo je to o tom, že to zkusím u jednoho a když to nevyjde, tak zůstanu raději sám.“

Nabídněte pomoc, udělejte si radost
Vánoční samotu může obrátit na pozitivní zkušenost například pomoc druhým. Ať už je to například nabídka, že potáhnete za kolegy v práci (například lékaři), nebo dobrovolnictví v různých charitativních organizacích a komunitních centrech.

Podle psycholožky si může člověk navodit příjemný pocit v závislosti na tom, co pro něj Vánoce znamenají a tomu je přizpůsobit.

„Pokud jsou pro něj například o obdarovávání, může obdarovat různým způsobem sebe, udělat si radost, být na sebe dobrý – laskavější, více sám sebe poslouchat. Pokud ví, že je to sport, knížky, jakákoli činnost, která mu dělá radost, tak si jí může pomoci iv této době,“ radí.

Koncoroční svátky dokážou člověku způsobit stres, psychický tlak i vyčerpanost. Ty mohou vést k depresím či úzkostem. \“Pokud neumí být člověk sám ani přes rok, tak je to opravdu velmi těžké,\“ myslí si Ľubica Tománková.

„A když mu to v té chvíli moc překáží, tak je načase začít tvořit plán, co s tím udělá, aby to za rok nebylo stejné. Pokud je to každý rok stejně, člověk je o Vánocích smutný, ale nic s tím nedělá, tak to není jen o Vánocích. Je to o tom, co dělá celý rok a jak ke svým přáním a touhám přistupuje,“ uzavírá.

Pomoc na telefonu
Pokud se nemáte na koho obrátit, volbou první pomoci by mohl být také telefonát na linku důvěry.

Linka důvěry /nonstop/
055/622 2323

Je jakousi telefonickou první pomocí pro lidi s pocitem beznaděje. Nešťastné ženy, opuštění starší lidé, každý s pocitem zoufalství, kdo neví jak dál. Působí pod II. Psychiatrickou klinikou FN L. Pasteura Košice.

Linka naděje /nonstop/
055/644 1155

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora